Huszonegy éves lett a „szomszédban” élő legidősebb gyűrűs gólya! Idén töltötte 21-ik életévét a legidősebb romániai gyűrűs gólya, amely évről évre visszatér ugyanahhoz a fészekhez.
„Kezdjük az elején. Huszonegy évvel ezelőtt kollégánk meggyűrűzött egy gólyafiókát a Szatmár megyei Érendréden (a települést 1997-ben Európai Gólyafalu címmel tüntették ki). Azóta – ivarérettsége elérése után – ez a gólya minden évben visszatér Romániába, hogy családot alapítson” – írja Facebook-bejegyzésében a Milvus Group.
Hozzáteszik, a hím minden tavasszal elfoglalja a Bihar megyei Értarcsán megépített fészkét. Idén sem történt másként, párjával együtt elkezdte a fészek tatarozását, hogy kényelmes otthont biztosíthasson kicsinyeinek – írta a Maszol.ro.
Hazánkban tíz százalékkal nőtt a fehér gólya populáció
Tavaly az ország jelentős részén zajlott adatgyűjtés a fehér gólya fészkekről, a nagyközöség számára is nyitott TermészetLesen program részeként. Az adatgyűjtést a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) Turdus nevű applikáció Gólyales alkalmazása is nagyban segítette.
A drámai csökkenés után nőni kezdett a fehér gólya populáció
Az idén 50 éves egyesület megalakulása óta aktívan részt vesz a fehér gólyák védelmében és a faj időszakos felméréseiben. Az 1970-es évektől évtizedeken keresztül a költőállomány 4 800 és 5 500 között ingadozott az ötévente szervezett felmérések adatai alapján. Azonban a 2019-es országos felmérés némiképp váratlanul csak négyezer költőpárt mutatott ki.
A CSÖKKENÉS AZÓTA MEGÁLLT, SŐT ENYHE EMELKEDÉS VOLT TAPASZTALHATÓ.
Ezért is volt különösen érdekes az új felmérés eredménye.
Egyre többen figyelik meg a madarakat
Az MME online gólya adatbázisába 2023. december 31-ig feltöltött adatok több mint ezerkétszáz település mintegy négyezer fészkelőhelyéről tudósították a szakembereket.
A NAPI MEGFIGYELÉSI ADATOK SZÁMA HATEZER KÖRÜL MOZGOTT.
A korábbi évekhez képest magas szám jórészt a Turdus alkalmazáson keresztül érkezett a felmérőktől.
Íme a fehér gólya populációjának alakulása számokban
A vizsgált fészkelőhelyek közül 2019 fészek volt lakott, amelyből 1690 sikeresen repített fiókákat vagy fiókát. 334 pár sikertelen volt, 85-nek nem ismert a költési eredménye, 33 fészket pedig magányos gólya foglalt el. Üres fészket 1021-et számoltak. 51 fészekkezdeményes és 501 lakatlan fészek volt fészektartó gólyakosáron.
A SIKERES PÁROK ÖSSZESEN 5007 FIÓKÁT NEVELTEK FEL.
Az átlagos fiókaszám az összes párra számolva 2,46, a sikeres párokra számítva 2,96 volt. Ez a szám nem rekordmagas, de a sokéves átlagnál jobbnak számít.
Több mint ezer olyan település volt, ahol a 2019-es országos felmérés során és 2023-ban egyaránt történt adatgyűjtés. A két adatsort alapul véve megbecsülhető a teljes országos állomány, amely 2019-ben mintegy 4000 pár volt, 2023-ban 4550 párra becsülhető. Ez a bő tíz százalékos emelkedés a négy évvel ezelőtti mélyponthoz képest pozitív eredmény – áll a közleményben.
(Forrás: Maszol.ro)