Szépen cseperedik a legifjabb amerikai bölény borjú a Nyíregyházi Állatparkban!
A nyári időszakban szinte minden héten kopogtat a gólya valamelyik kifutónkban – osztotta meg örömmel közösségi oldalán a Nyíregyházi Állatpark.
Amerikai bölény borjúnkat már megleshetitetek az Észak-Amerika régiót bemutató kifutórendszerben – írták boldogan.
Az amerikai bölény egykor százezres csordákban vándorolt a prériken, állománya elérhette az 50 millió egyedet. Egyes észak-amerikai indián törzsek táplálkozásukban és ruházkodásukban gyakorlatilag teljes mértékben a bölénytől függtek – jegyezték meg.
A faj az európaiak megjelenésével a telepesek könyörtelen mészárlását követően a kihalás szélére sodródott a 19. században. A kíméletlen irtás egyik oka a vadászat és a vasútépítő munkások élelmezése volt, de legfőképpen az engedetlennek tartott indiánok létalapját akarták megszüntetni. 1905-ben azonban megalakult az Amerikai Bölényvédelmi Társaság s szerencsére néhány száz példány megmenekült, ami elegendő volt a faj túléléséhez. Ma állományuk 50 ezer állatra tehető, s ezzel-úgy tűnik- biztosítva van a faj fennmaradása.
Tavaly év végén egy tündéri európai bölény kisfiú született a Miskolci Állatkertben
Október közepén megszületett az idei második bölényborjú – közölte Facebook oldalán az Állatkert. A kis bika születését követően gyorsan lábra állt, és elkezdte fogyasztani az éltető anyatejet. Gyorsan beilleszkedett a csordába, rendszeresen megfigyelhető anyja mellett, illetve gyakran együtt pihen a három hónapos nővérével – írták akkor.
A borjú világrajövetelét követően nem sokkal azonban távozók is voltak a csapatban. A tavaly született két bölényük ugyanis november elején útra kelt. Mi is beszámoltunk róla, hogy új otthonuk a Târgu Mureș Zoo/ Marosvásárhelyi Állatkert, ahol egy leendő új csorda alapját képezik, hiszen a régebb óta ott élő bika mellé érkeztek egy harmadik tehén társaságában.
Ahogyan mi is megírtuk a most született bölény kisfiú testvére, még augusztusban látta meg a napvilágot. Az immár négy hónapos borjú egészséges és jól fejlődik. Anyja gondosan óvja, de szerencsére a csapat többi tagja könnyen befogadta az új jövevényt.
Európa legnagyobb termetű szárazföldi állata, az európai bölény (Bison bonasus) az állatkertek fajmegőrzési törekvéseinek egyik ikonikus példája. A 20. század elején egyetlen vadon élő európai egyed sem maradt már a természetben, kizárólag néhány európai állatkertben maradt fenn egy maroknyi állományuk. Így az európai bölény volt az első faj, melynek állatkertekben élő egyedeit törzskönyvben rögzítették, és megkezdődött a tervszerű tenyésztésük. A megmentésükre létrejött Nemzetközi Bölényvédelmi Társaság éppen 100 évvel ezelőtt, 1923-ban alakult meg. A hatékony munka eredményeképpen ma már újra több ezer európai bölény él szabadon, és több száz az állatkertekben.
A mintegy 9 hónapos vemhesség után világra jött kis hím bölény felnőtt korára akár 1000 kg testsúlyú is lehet, ivarérettségét pedig 3-4 éves korára éri el.
(Forrás: Nyíregyházi Állatpark, Miskolci Állatkert)
Magyar Állatvédelem