A kutyák szívférgessége, vagy más néven dirofilariosis, egy súlyos betegség, amelyet a szúnyogok terjesztenek. A kórokozó a Dirofilaria immitis nevű fonálféreg, amely a kutyák a szívében (jobb szívfél) és a tüdő (bizonyos) vérereiben él. A betegséget nem szabad félvárról venni, a Supervet részletesen megismerteti velünk, hogy hogyan ismerhetjük fel és mit kell tennünk, ha arra gyanakszunk, hogy kedvencünk szívférges.
A betegség tünetei először nem túl specifikusak, így könnyen összetéveszthetők más betegségekkel. Fontos azonban, hogy az állatorvos minél hamarabb diagnosztizálja a betegséget, mert a szívférgesség kezeletlenül súlyos szövődményekhez majd halálhoz is vezet!
A fertőződéstől számított idő előrehaladtával férgek növekedni kezdenek. Minél később kezdjük el a kezelést, az egyre nehezebbé és drágábbá válik, bizonyos stádiumban már mérlegelni kell a rendkívül kockázatos és drága műtéti beavatkozást is.
Érdemes elmenteni vagy felírni a Supervet telefonszámát, hogy ha bármi gond van a kedvencünkkel, ne kelljen keresgélni.
Supervet állatorvosi rendelő – ügyelet – mentőszolgálat
Telefonszám: +3618142800
Cím: 1205 Budapest, Nyáry Pál utca 72
Weboldal: www.supervet.hu
A kutyák szívférgességének tünetei:
A szívférgesség korai tünetei általában enyhék és nem specifikusak, így nehéz lehet őket felismerni. Az állat tulajdonosa először azt észlelheti, hogy kedvence kevésbé aktív, kedvtelen, vagy kicsit fáradékonyabb. Ahogy azonban a betegség előrehalad, a tünetek súlyosabbá válnak. A szívférgesség általában tüdő- és szívproblémákkal jár, így a betegség előrehaladtával az állat tüdeje és szíve is károsodik.
A leggyakoribb tünetek a következők:
- Köhögés
- Nehézlégzés
- Ájulás
- Gyengeség és fáradtság
- Csökkent étvágy és fogyás
- Ascites (folyadék felhalmozódása a hasüregben)
- Vese- és májproblémák
- Sárgaság
Lefolyás:
Ha a szívférgességet nem kezelik, akkor a betegség előrehaladása szívmegnagyobbodáshoz (jobbkamra hypertrophia) , súlyos jobbszívfél-elégtelenséghez, tüdőgyulladáshoz és a beteg állat halálához vezethet.
Fontos, hogy az állatorvos minél hamarabb diagnosztizálja és kezelje a betegséget, mert a szívférgesség gyógyítása időigényes és drága, és a kezelés sem garantálja a teljes gyógyulást.
Tudtad? A Supervet Mentőszolgálat országos lefedettségű, így ha nincs nyitva állatorvosi rendelő a közeledben, bizalommal hívhatod recepciójukat és kérhetsz mentőszolgálatot, hogy kedvenced mihamarabb ellátást kaphasson!
Supervet Mentőszolgálat Állatoknak: 06 1 814 28 00
Földrajzi előfordulás:
A szívférgesség a világ számos területén előfordul, különösen azonban a melegebb éghajlaton. A betegség gyakoribb a trópusi és szubtrópusi területeken, de az elmúlt években egyre több esetet jelentettek a mérsékelt éghajlaton is. Magyarországon is egyre gyakoribb. Azoknál az állatoknál, ahol a gazdik nem védekeznek a szívférgesség ellen most már egyre nagyobb eséllyel jelenik meg a fertőzés.
Fotó: szívférgek
Védekezés:
Szerencsére a szívférgesség elleni védekezés ma már rutin feladat és elérhető a gazdik számára.
Amennyiben elkezdjük a védekezést, fontos, hogy előtte meggyőzőjük róla, hogy kedvencünk nem fertőzött-e már. Amennyiben fertőzött páciens kap szívférgesség megelőzésre szolgáló készítményt, súlyos, életveszélyes szövődmények is kialakulhatnak.
Amennyiben még nem védekeztünk szívférgesség ellen, mindenképpen keressük fel az állatorvost, hogy a szívféreg szűrés után a megfelelő készítményt tudja ajánlani kedvencünknek és további hasznos tanácsokkal láthassa el a gazdit a folyamatos megelőzéssel kapcsolatban.
Havonta (28 naponta) kell alkalmazni ezeket a szereket megelőzés céljából 6-8 hetes kortól és fontos a szúnyogok elleni védelem.
Ha a szívféreg szűrés pozitív eredményt hoz, mindenképpen érdemes szívultrahangot vizsgálatot kérni, hogy megbizonyosodjunk a fertőzés mértékéről és elkezdődhessen kedvencünk kezelése.
Fotó: ultrahangos vizsgálat a Supervetben Dr. Orbán Betti doktornővel
A Supervetben a legkorszerűbb, Mindray Vetus 9 ultrahang áll rendelkezésre a szívultrahang vizsgálatokhoz. Orbán Betti doktornő a szívultrahang vizsgálat során meg tudja állapítani a szívférgesség súlyosságát és ennek megfelelő kezelést tud összeállítani kedvencünk számára.
A szívférgesség korai felismerése és kezelése is nagyon fontos, ezért ajánlott elvégeztetni a kutya szívférgességre való szűrését és figyelmet szentelni a szívférgesség elleni védekezésre.
Összefoglalva, a kutyák szívférgessége komoly betegség, amelyet a szúnyogok terjesztenek. A betegség tünetei először enyhék lehetnek, de ha nem kezelik, akár halálos szövődményekhez is vezethet. A szívférgesség elleni védekezés lehetséges és fontos már Magyarországon is. Ha gyanítod, hogy a kutyád szívférgességgel fertőződött, azonnal fordulj állatorvoshoz.
(VIA)
Kiemelt kép: Егор Камелев képe a Pixabay -en.